Tikriausiai žinote, kad investavimas į akcijas ir kitus vertybinius popierius yra viena iš galimybių susikurti finansinę gerovę ateityje.
Daugeliui žmonių, norinčių pradėti investicijas į kompanijų akcijas, pradžia gali atrodyti sunki ir nesuprantama.
Šiais laikais internete informacijos yra labai daug, tačiau ne visada ji būna aiškiai suprantama.
Šiame straipsnyje pateiksime jums išsamų gidą kaip investuoti į akcijas, kur tai galite padaryti ir ko tikėtis iš investavimo apskritai.
Atsakomybės apribojimas: Turinio autorius nėra finansų, investicijų valdymo patarėjas. Šis turinys skirtas tik informavimo ir švietimo tikslams ir neturėtų būti laikomas patarimu investuoti bei atlikti bet kokius finansinius sandorius. Turinio autorius neatsako bei neprisiima atsakomybės už jūsų finansinius veiksmus bei patirtus nuostolius ar žalą, kurią galite patirti remiantis pateikta informacija. Valdykite savo finansus atsakingai!
Kas yra Investavimas į Akcijas?
Paprastai tariant, kuomet įsigyjate įmonės akcijų, tam tikra prasme, tampate tos įmonės dalimi.
Paprasta, tiesa?
Investavimas į akcijas, dauguma atvejų, yra ilgalaikis investicinis sprendimas siekiant gauti finansinę grąžą ateityje.
Grąža gali būti skirtinga: vieni žmonės investuoja į įmonių akcijas, kurios išmoka dividendus („Philip Morris International Inc“, „Ford Motor Co“ ir kt.), kiti investuoja į akcijas tikėdamiesi, kad akcijų vertė pakils ir uždarbis bus nuo akcijų pardavimo didesne kaina nei buvo perkama.
Iš esmės, investicijos grąža priklauso nuo įmonės augimo ar nuosmukio (verslo rezultatų), paklausos ir pasiūlos rinkoje, makroekonominių faktorių, politinių įvykių bei nuo investuotojų emocijų ar spekuliacinių tikslų.
Privalumai ir Trūkumai Investuojant Į Akcijas?
Potencialūs investuotojai akcijų biržoje visada turėtų žinoti, kad jų investicijų grąža nėra garantuota.
Atsižvelgus į istoriją, investavimas į akcijas laikui bėgant duoda dosnią grąžą investuotojams, tačiau, kaip ir minėjome, ji gali keistis priklausomai skirtingų scenarijų.
Investavimo į Akcijas Privalumai
- Augančios ekonomikos nauda: Įprastai augant ekonomikai, auga ir įmonių pajamos. Ekonomikos augimas kuria darbo vietas, kurios sukuria pajamas, o tai skatina ir akcijų kainų pokyčius.
- Geriausias būdas išvengti infliacijos: Istoriškai, per ilgą laiką akcijos davė dosnią metinę grąžą. Pavyzdžiui, 2022 m. sausio 31 d. 10 metų metinė S&P 500 grąža buvo 15,43%. Tai geriau nei vidutiniai metinės infliacijos rodikliai. Tačiau tai reiškia, kad turite investuoti ilgam laikui, norint gauti didesnį pelną. Investavimas į SP500 indeksą daugumos investuotojų laikoma vienu patikimiausių pasirinkimų ilgajame laikotarpyje.
S&P500 Istoriniai Duomenys
- Lengva įsigyti: Šiais laikais, nėra sunku nusipirkti įmonių akcijų, kaip tai gali atrodyti. Akcijas galite įsigyti per licenzijuotą brokerį (vienas iš populiariausių šiuo metu Lietuvoje – Freedom24) ar net per internetinę bankininkystę. Taip galite įsigyti įmonių akcijų vos per kelias minutes.
- Norint pradėti investuoti į akcijas, nereikia daug lėšų: Dauguma mažmeninės prekybos brokerių leidžia pirkti ir parduoti akcijas be komisinių mokesčių. Jei akcijos, kurias norite įsigyti, yra per brangios, tokiu atveju galite nusipirkti dalinių akcijų. Tai reiškia, jeigu jūsų pasirinktos įmonės viena akcija kainuoja 1 000 eurų, jūs galite nusipirkti ir 0.2 dalį jos sumokėdami 200 eurų.
- Uždirbkite pinigus dviem būdais: Dauguma investuotojų stangiasi akcijas pirkti jiems palankia kaina ir tuomet vėliau parduoti brangiau. Jie investuoja į greitai augančias įmones, tikėdamiesi greitesnės akcijų vertės augimo. Tai yra gana naudinga tiek kasdieniniams akcijų prekiautojams, tiek ir tiems, kurie nusipirkę akcijas, jas laiko ilgesnį laiką. Vieniems naudinga dėl trumpalaikių tendencijų, kitiems naudinga dėl įmonės galimo augimo ilgesniu laikotarpiu. Kiti investuotojai renkasi įprastą akcijų investavimo strategiją, kuomet perka dividendus mokančių įmonių akcijas ilgesniam laiko tarpui.
- Likvidumas: Akcijų rinka leidžia parduoti savo akcijas bet kuriuo metu. Ekonomistai vartoja terminą „likvidumas“, kuris paaiškina, jog galite greitai ir už nedidelį mokestį parduoti savo turimas akcijas bet kuriuo metu bei savo investicijas „išgryninti“ į pinigus. Tai ypač svarbu tuo atveju, kuomet jums greitai reikia apyvartinių lėšų. Kita vertus, kadangi kainos yra nepastovios, taip atsiranda ir rizika patirti nuostolių parduodant įsigytas akcijas už mažesnę kainą.
Investavimo į Akcijas Trūkumai
- Rizika: Nereikia net sakyti, kad investuodami galite prarasti visas savo investicijas. Jei įmonei pradeda sektis gana prastai ar susiduriama su kitais įtaką darančiais faktoriais, investuotojai skuba pardavinėti savo akcijas, ko pasekoje, jų kaina gali nemenkai kristi, o tai sukelia įtampą tarp investuotojų. Parduodami akciją už mažiau nei pirkote, prarandate dalį pradinės investicijos.
- Laikas: Jei savarankiškai investuojate į akcijas, prieš perkant akcijas turite atlikti analizę apie pasirinką įmonę bei akcijų kainų pokyčius ir kas juos lemia. Rekomenduojama išmokti suprasti finansines ataskaitas bei sekti įmonės pokyčius naujienose. Taip pat turite stebėti pačią akcijų rinką, nes net geriausios įmonės kaina gali kristi dėl rinkos korekcijos, kurios dažnai yra neišvengiamos ar blogiausiu atveju – rinkos griūties.
- Emociniai kalneliai: Akcijų kainos kyla ir krinta kiekvieną sekundę. Nemažai žmonių, ypač pradžioje, nepasidomėję, linkę pirkti akcijas brangiai iš godumo ir jas pigiai parduoti iš baimės. Geriausias patarimas: nuolat nežiūrėti į akcijų kainų svyravimus, o tiesiog reguliariai tikrinti jų pokyčius. Tai viena iš didžiausių klaidų, kurias daro tiek aktyvūs prekiautojai tiek ir investuotojai. Jeigu investuojate į akcijas, tikėtina, kad jūsų tikslas nėra gauti grąžą per kelių dienų ar mėnesių laikotarpyje. Prieš investuodami apsibrėžkite kuriam laiko numatote ir planuojate savo investiciją ir laikykitės savo plano.
- Profesionali konkurencija: Instituciniai investuotojai ir profesionalūs prekybininkai turi daugiau laiko ir žinių tiek ilgalaikėms tiek ir spekuliacinėms investicijoms. Jie taip pat turi įvairių sudėtingų prekybos įrankių, kurie padeda labiau optimizuoti investavimą ir prekybą. Dauguma profesionalių investuotojų/prekiautojų manipuliuoja akcijų kainomis (ypač, jeigu kalbame apie mažiau žinomų įmonių akcijas), tad šioje vietoje grįžtame prie to, kad galite susidurti su įvairiomis emocijomis matydami, kaip kartais greitai keičiasi akcijų kainos. Geriausias patarimas išvengti šios emocijos – kaip ir minėjome, ilgalaikis investavimas.
Kaip Pasirinkti į Ką Investuoti?
Pasirinkti į kokias akcijas investuoti gali būti sunki ir sudėtinga užduotis, ypač jei esate naujokas investavime apskirtai.
Tačiau yra keletas svarbių dalykų, kuriuos reikia apsvarstyti, norint priimti gerai pagrįstą sprendimą.
Pirma, svarbu atlikti tinkamą analizę ir įvertinti bendrovės finansinę padėtį, jos augimo potencialą, konkurencinę padėtį rinkoje ir kitus faktorius, kurie gali paveikti jos vertę. Jeigu planuojate įvestuoti tikėdamiesi gauti metinę grąžą dividendais – peržiūrėkite dividendų mokėjimų istoriją.
Antra, svarbu nepamiršti savo investavimo tikslų ir rizikos tolerancijos. Jei jūsų tikslas yra ilgalaikis investavimas ir jūs nenorite per daug rizikuoti, tai turėtumėte atkreipti dėmesį į stabilias ir saugias bendroves su ilga istorija ir patikima finansine padėtimi. Jei esate linkęs į aukštesnę riziką, galite pasirinkti jaunesnes bendroves ar naujas rinkas, tačiau turite būti pasiruošęs prisiimti didesnę riziką.
Trečia, svarbu sekti naujienas apie bendroves į kurias jūs investuojate bei reguliariai peržiūrėti jų finansines ataskaitas ir rezultatus. Tai padės jums laiku reaguoti į bet kokius pokyčius ir priimti gerai pagrįstus sprendimus.
Pabaigai, geriausias būdas pasirinkti akcijas, į kurias investuoti, yra atlikti tinkamą analizę ir laikytis savo investavimo planų. Svarbiausia yra nepergyventi trumpalaikių kainų svyravimų ir laikytis ilgalaikės investicijos strategijos, kad pasiektumėte savo investavimo tikslus.
Keli papildomi patarimai:
- Dauguma naudojasi socialiniais tinklais tiesa? Skirkite laiko ir „pasekite“ grupes ar diskusijas socialiniuose tinkluose kuriose kalbama apie investavimą. Mes kalbame ne apie „parduodu signalus“ grupes, bet ten kur galite rasti naudingos informacijos, naujienų ir patarimų.
- Naudokite „Twitter“. Kiekviena akcija turi savo trumpąjį simbolį. Pvz. „Tesla“ yra TSLA ir t.t. Įveskite trumpąjį simbolį į Twitter paiešką ir rasite daugiau informacijos susijusios su prekyba bei investavimu į akcijas daugiau nei bet kur kitur. Tiesa, atsirinkite kur yra tikslinga informacija, o kur tik reklama.
Prekyba Akcijomis ar Investavimas?
Kas yra investavimas?
Investavimas – tai turto, pavyzdžiui, atskirų akcijų, investicinių fondų ar biržoje prekiaujamų fondų (ETF), pirkimas, tikintis laikui bėgant padidinti savo pelną. Kadangi dauguma žmonių investuoja siekdami ilgalaikių tikslų, pavyzdžiui, pirkti namą, mokėti už mokslus ar kaupti pensijai, jie linkę laikyti šį turtą ilgą laiką – tai reiškia metus, jei ne dešimtmečius.
Kas yra prekyba?
Prekyba yra finansinio turto, pavyzdžiui, atskirų akcijų, ETF, obligacijų ir kt., pirkimas ir pardavimas, tikintis gauti pelną per trumpą laiko tarpą. Prekybininkai gali pirkti ir parduoti investicijas kelis kartus per dieną, per savaitę ar mėnesį.
Pastaruoju metus vis labiau ir labiau populiaru darosi naudoti Copy-Trading prekybos strategiją.
Investavimo ir Prekybos Panašumai
Jeigu jau labai paprastai kalbant, tai prekyba ir investavimas yra labai panašu, kadangi tai susiję su sprendimu pirkti bei parduoti investicinę priemonę.
Daugeliui rinkos dalyvių ilgalaikis investavimas yra geresnis pasirinkimas nei aktyvi prekyba, kadangi investuotojui yra šiek tiek paprasčiau valdyti riziką.
Kur Investuoti ir Pirkti Akcijas?
Internetinio prekybos brokerio pasirinkimas gali būti sudėtingas procesas, tačiau tai svarbus pirmasis žingsnis jūsų investavimo kelyje.
Akivaizdu, kad kuomet norite pradėti investuoti į akcijas, tikriausiai ieškosite internetinio brokerio, kuris bus patikimas, legvai valdomas, turės platų finansinių priemonių – akcijų pasirinkimą bei patogią mobiliąją programėlę.
Vienas pirmųjų pasirinkimų, jeigu norite investuoti į akcijas Lietuvoje, yra Freedom24 investavimo brokeris – platforma.
Tačiau, nepamirškite, kad ir koks patogus ir geras yra prekybos brokeris – platforma, bet kokios investicijos į vertybinius popierius ir kitas finansines priemones visada yra susijusios su jūsų kapitalo praradimo rizika.
Kalbant apie šį brokerį, jis leis jums prekiauti vertybiniais popieriais pagrindinėse Amerikos, Europos ir Azijos vertybinių popierių biržose.
Kitaip tariant, šioje platformoje rasite beveik visų esminių įmonių akcijas įsigyti.
Be to, atidaryti tarpininkavimo sąskaitą galėsite per keliasdešimt minučių.
Kodėl verta pasirinkti Freedom24 internetinį Brokerį?
- Suteikiama prieiga prie didžiausių akcijų biržų JAV, Europoje ir Azijoje. Platus investavimo pasirinkimas rinkose.
- Profesionali vertybinių popierių analizė.
- Taupymo D sąskaita su 3% per metus kaupimu dolerio valiuta.
- Itin patogus svetainės naršymas ir sparti mobilioji programėle.
- Greitas ir patogus klientų aptarnavimas.
- Lengvas pinigų įnešimas ir išėmimas.
- Nėra minimalaus įnašo. Galite pradėti investuoti su jūsų pasirinkta pinigų suma.
Norint atidaryti sąskaitą Freedom24, reikia atlikti kelis paprastus žingsnius:
- Eikite į Freedom24 svetainę ir spustelėkite Atidaryti sąskaitą mygtuką.
- Užpildykite registracijos formą su savo asmenine informacija, tokią kaip vardas, pavardė, el. paštas, telefono numeris ir kt.
- Patvirtinkite savo registraciją per el. paštą, kurį gausite iš Freedom24.
- Užpildykite papildomą informaciją apie savo investicijų patirtį ir tikslus (pateikite informaciją tikslingai).
- Pasirinkite pageidaujamą sąskaitos tipą, ir užpildykite reikiamą informaciją.
- Patvirtinkite savo tapatybę pateikdami asmens tapatybės dokumento kopiją ir kitus reikiamus dokumentus.
- Pridėkite savo banko sąskaitą, kad galėtumėte pradėti investuoti.
Po to, kai visi dokumentai bus patikrinti ir patvirtinti, jūsų sąskaita bus aktyvuota, ir galėsite pradėti investuoti į pasirinktas finansines priemones.
Kas toliau?
Patvirtinus registraciją, jūs būsite nukreipti atsisiųsti mobiliąją programėlę registracijai patvirtinti ir atlikti kitus veiksmus;
Užsiregistravus ir įsirašius programėlę pirmiausiai jūs būsite nukreipti į DEMO – bandomąją sąskaitą. Rekomenduojame būtinai išbandyti šią versiją, nes tik tokiu būdų galėsite suprasti kaip veikia pati investavimo platforma be papildomos rizikos savo kapitalui.
Kuomet nuspręsite pradėti investuoti – meniu bei apačioje pasirenkame funkciją „Open a Real Account“. Šioje vietoje galėsite užbaigti registraciją ir susikurti realią investavimo/prekybos sąskaitą. Registruojantis jūsų gali prašyti „Individual TaxPayer Number“ – tai yra jūsų asmens kodas.
Na ir toliau viskas ką jums reikia padaryti, tai per paieška susirasti jus dominančias finansines priemones bei įdarbinti savo pinigus investuojant.
Dėmesio!
Kaip ir minėjome, itin rekomenduojame pradžioje pamėginti naudotis prekybine platforma su bandomąją sąskaita be jokios rizikos (kuri bus jums suteikta iš karto).
Taip geriau suprasite kaip viskas veikia platformoje ir kuomet nuspręsite atlikti realius investicinius veiksmus – jums bus paprasčiau.
Investicijos į vertybinius popierius ir kitas finansines priemones visada yra susijusios su jūsų kapitalo praradimo rizika. Prognozės ar ankstesni rezultatai negarantuoja būsimų rezultatų.
Ar Investuojant per Freedom24 Galima Gauti Dividendus?
Taip.
Norėdami nustatyti dividendų išmokų nustatymus, turite pasirinkti norimą įmonę ir peržiūrėti jo dividendų politiką. Daugelis bendrovių siūlo savo akcininkams gauti dividendus per mėnesį, ketvirtį ar metus. Kai dividendai bus išmokami, jie bus automatiškai pervesti į jūsų sąskaitą, ir jūs galėsite naudoti juos kaip norite – atsiimti arba investuoti į kitas finansines priemones.
Pabaigai, jeigu norite gauti dividendus iš investavimo – atlikite rinkos analizę. Verta paminėti, kad ne visos įmonės moka dividendus, todėl svarbu atidžiai išnagrinėti kiekvieną investiciją, kad sužinotumėte, ar jos moka dividendus, ir kiek dažnai jie yra mokami. Tai padės jums padaryti geriausius sprendimus, kada ir kur investuoti, kad gautumėte didžiausią pelną.
Kelios populiarios įmonės investuotojų tarpe kurios moka dividendus:
- Pioneer Natural Resources (PXD)
- Devon Energy (DVN)
- Dow Inc. (DOW)
- International Business Machines (IBM)
- Verizon Communications (VZ)
- AT&T (T)
- Prudential Financial (PRU)
- Philip Morris International (PM)
- Walgreens Boots Alliance (WBA)
- 3M Company (MMM)
Dažniausiai Užduodami Klausimai
Niekas negali numatyti ir pasakyti kiek uždirbsite investavę į akcijas ar kitus vertybynius popierius, kadangi niekas nežino, kuriuo keliu pakryps akcijų kainos ir kaip reaguos rinka.
Dauguma investicinių brokerių priima investicijas nuo 100 eurų ar net mažiau. Tad ši suma yra pakankama pradėti investuoti į akcijas ar kitus vertybinius popierius.
Apibendrinimas
Investavimas į akcijas yra finansiškai rizikinga veikla, tačiau vis daugiau ir daugiau žmonių domisi apie investavimą į fondus ar augančias įmones siekdami pagerinti savo finansinę padėti ateityje bei įdarbinti laisvus pinigus.
Pagrindinis skirtumas nuo aktyvios prekybos rinkose yra tai, kad prekiautojai dažniau prekiauja su papildomu svertu siekiant kiek įmanoma daugiau uždirbti iš trumpalaikių kainų svyravimų bei rizikuoja prarasti visą savo kapitalą dėl klaidingai priimto sprendimo. Investavimas į akcijas ar į kitas investicines priemones ilgajame laikotarpyje reikalauja mažiau laiko, bei žvelgiant iš istorinės perspektyvos gali generuoti stabilų pelną.
Yra toks posakis, kuris teigia, kad investuotojas praranda pinigus tik tada, kai uždaro savo investicinę poziciją į nuostolį. Tai reiškia, kad tol, kol investicinė pozicija nėra parduodama už mažesnę kainą nei buvo pirktą, nuostolis nėra “fiksuotas” ir visada yra galimybė, kad investicijos vertė vėl pakils. Tačiau svarbu paminėti, kad tai nereiškia, jog laukimas visada garantuos pelną, viskas priklauso nuo to, į ką investavome ir kokios yra ilgalaikės (įmonės, žaliavų, projekto) perspektyvos.
Tikimės, kad šis straipsnis atsakė jums į esminius klausimus. Tačiau, jeigu turite kokių klausimų, pastebėjimų – visada lauksime jūsų komentarų sekcijoje ir pasistengsime į visas jūsų užklausus bei kylančius klausimus atsakyti.
Rekomenduojame perskaityti:
- Akcijų Pirkimas: Kaip Pirkti/Prekiauti? Pradžiamokslis
- Kaip ir Kur Investuoti Pinigus Lietuvoje? 8 Idėjos 2024 m.
- Investavimas į Kriptovaliutas: Kaip Nusipirkti Bitcoin, Etherium ir Kitas?