Motyvacija Darbui: Kodėl Prarandama ir Kaip Motyvuoti? | Kaip-uzsidirbti.lt

Motyvacija Darbui: Kodėl Prarandama ir Kaip Motyvuoti?

Motyvacija DarbuiJeigu esate dažnas mūsų tinklapio skaitytojas, tikriausiai pastebėjote, kad dažnai savo straipsniuose kalbame apie motyvacija darbui, aukštus siekius, tikslus ir t.t

Tačiau kuomet dauguma aplinkui kalba apie užsispyrimą, motyvaciją ar net papildomą veiklą po darbo, daliai žmonių tai gali atrodyti kaip sunkiai suprantama, kadangi, ne visi yra motyvuoti dirbti ir turimą darbą, o ką jau kalbėti apie papildomą veiklą, tiesa?

Kyla natūralus klausimas: ar įmanoma visada išlikti 100% motyvuotam darbui?

Taip, dalis skaitytojų gali sakyti, kad jeigu žmogus neturi iš ko valgyti, norės ir užsidirbti.

Tiesos yra, bet jūs nepatikėsite, kiek žmonių, nepriklausomai nuo jų finansinės padėties nėra motyvuoti, o gal galime sakyti nepatenkinti savo darbu?

Dėl daugybės aplinkinių faktorių, žmogus tiesiog gali prarasti motyvacija darbui ir pavyzdžių toli ieškoti tikrai nereikia.

Kodėl Žmonės Praranda Motyvacija Darbui?

Pradėkime nuo to, kad reikėtų paklausti kodėl žmogus praranda motyvacija dirbti?

Vienas dažniausių atsakymų yra – rutina. Natūralu, kad kiekvieną dieną atliekama ta pati veikla tiesiog natūraliai atsibosta.

Nereikia sakyti ir to, kad žmogaus smegenys pačios iš savęs priima ir skatina žmogų atlikti veiksmus, kurie yra mieli jam, nereikalaujantys daug pastangų bei suteikiantys pasitenkinimą. Nieko labai daug ir nepadarysi, taip funkcionuoja žmonės.

Nesumeluosime sakydami, kad tikriausiai apie 90% žmonių (mūsų spėjimu) džiaugsmo ir laimės sąvokų nelygina darbui. Ir tame nėra nieko baisaus.

Panagrinėkime kodėl žmonės tampa nemotyvuoti darbui.

Didelė Rutina

Rutina Darbe

Atkreipkite dėmesį, kad pakeitus pastavoų darbą, įprastai daugumai žmonių, pirmi 3-6 mėnesiai būna įsimintini ir įdomus. Nauji kolegos, pasikeitusi darbo aplinka, pobūdis, laukiantys iššūkiai – viskas standartiškai atrodo labai puikiai.

Kas vyksta toliau?

Praeina 1-2 metai ir tai kas buvo nauja, tampa rutina. Kuomet kiekviena diena tampa rutina, natūralu, kad dingsta ir motyvacija.

Kiti žmonės gali sakyti, kad nors ir jo asmeniniame darbe vyrauja rutina, tačiau jį supantys draugiški kolegos ir besikeičiantis darbo pobūdis išlaisvina nuo rutinos.

Taip, tai yra vienas iš sprendimų kaip išlikti motyvuotam, tačiau, toli gražu, ne visi tokią aplinką aplink save turi.

Svarbu suprasti:

Nepriklausomai kokį darbą dirbate, užsiimate buhalterija, pardavimais, o gal net esate įmonės vadovas – rutina įprastai anksčiau ar vėliau ateina, o tuomet žmogus susiduria su motyvacijos praradimu darbui.

Prieš užbėgant įvykiams už akių:

Galite klausti, tai kaip gali atsibosti sukurtas nuosavas verslas? Nenustebinsime sakydami, kad šioje veikloje ar procese yra įdomiausia ir labiau intriguoja pats verslo kūrimas ir keli pirmi metai jame, o toliau iš motyvacijos pusės niekas nesikeičia.

Kolegos ir Aplinka

Ne paslaptis, kad jūsų motyvacija darbui gali labai stipriai sumažinti turimi kolegos, nepriklausomai ar tai vadovas ar tos pačios srities specialistas.

Ir tai yra visiškai normalu!

Visi žmonės yra skirtingi ir tiesa pasakius, nieko keisto, kad jūsų darbo aplinkoje gali kilti pykčių, ginčų, kurie atima motyvacija dirbti – tai normalu!

Siekiant išvengti tokių scenarijų, įprastai įmonės stengiasi motyvuoti darbuotojus už komandinį darbą bei organizuoti bendrus vakarėlius, atitinkančius personalo pomėgius.

Atlygis

Atlyginimas darbe

Faktas ir tai, kad atlyginimas taip pat gali būti dažna priežastis, kodėl žmonės praranda motyvacija darbui.

Nereikia net sakyti, kad jeigu žmogus atiduoda savo patirtį ir laiką vienoje įmonė daugybę metų, padeda jai augti, o už tai negauna įvertinimo, kuris dažnai būna išreikštas priedais arba atlyginimo pakėlimu – motyvacija ženkliai sumažėja arba visai išnyksta.

Prie to dar prisideda ir tai, kad jeigu žmogus pats prašė atlyginimo pakėlimo, o jam buvo atsakyta ne tik, kad neigiamai, bet ir nemandagiai, žmogus jaučiasi neįvertintas, nuviltas ir staiga jam mielas darbas nustoja teikti malonumą, rutina pradeda atsibosti ir palaipsniui dingsta motyvacija.

Bendra Psichologinė Būsena

Faktas ir tai, kad motyvacija darbui gali būti prarandama kuomet asmuo susiduria su papildomomis problemomis savo aplinkoje.

Tai gali įtakoti bendras didelis nuovargis, vis dažniau kankinantis stresas ir dar daugybe kitų faktorių.

Kuomet jūsų psichologinė būklė nėra ideali, tikėtina, kad ir motyvacija darbui ženkliai sumažėja arba visai išnyksta.

Kaip Motyvuoti Save Darbui?

Kadangi jau apkalbėjome, mūsų nuomone, populiariausias problemas, kodėl žmonės praranda motyvacija darbui, tad laikas pereiti prie sprendimų.

Toliau pateiksime jums kelis paprastus patarimus, kurie tikimės, kad leis jums iš naujo save motyvuoti darbui.

Skirkite Laiko Poilsiui Ir Pramogoms

Poilsis po darbo

Net nereikia sakyti, kad šių dienų medijoje itin dažnai matote motyvacijos perteklių. Pagal rodomą informaciją kartais galima suprasti, kad jeigu žmogus nedirba 24/7 rėžimus, tai jis nieko neveikia naudingo. Juk visi sėkmingai žmonės taip daro!

Mūsų nuomone, tai yra visiška NESĄMONĖ!

Žinote ką daro sėkmingi žmonės, skiria laiką po darbo efektyviam poilsiui, užsiima savo mėgstama veikla, susitinka su draugais arba praleidžia laiką su šeimos nariais.

Kiek pranešimų ir motyvacinių paskaitų galite išklausyti ar peržiūrėti, kurie sako nežiūrėkite televizijos ir serialų, nustokite žaisti kompiuterinius žaidimus, geriau produktyviai išnaudokite savo veiklą – kurkite naujus verslus, užsiimkite papildoma veikla ir t.t.

O ką daryti jeigu žmogus po pilnos darbo dienos pavargsta?

Ilsėkites taip, kaip patinka jums!

Bet kokia papildoma veikla, nepriklausomai ar kursite elektronines parduotuves, investuosite į akcijas, duos lygiai 0 naudos, jeigu žmogus bus pavargęs ir nesusikaupęs.

Kitaip tariant, efektyviai išnaudokite poilsį, gerai pailsėkite, o kuomet būsite žvalus ir pasimirš kasdieniniai rūpesčiai, su nauja jėga galėsite kitą dieną kibti į darbus toliau bei užsiimti papildoma veikla – jeigu tik bus jėgų ir noro.

Tik efektyvus poilsis gali išlaikyti ilgesnį laiką jūsų motyvaciją darbui.

Darbe Darykite Pertraukas ir Pailsėkite

Nepriklausomai kokioje srityje dirbate, skirkite laiko trumpoms pertraukoms.

Žmonės kartais taip įsijaučia į tam tikrą užduotį, kad prie jos gali sėdi 4-5 valandas ar net visą dieną ištisai.

Patarimas jums:

Darykite kas kiekvien1 valandą bent 5-10 minučių pertraukas.

Darbai nepabėgs, o per šį laiką galėsite šiek tiek atitrūkti, prisijungti bei pramankštinti kūną. Be to, mintimis atsipalaiduoti dar nei vienam nepakenkė.

Juk kartais būna situacijų, kuomet darbe taip viskas pradeda erzinti, kad atrodo nėra jokio sprendimo – tuomet pertrauka yra būtina!

Kai sugebėsite daryti tinkamas pertraukas darbo metu, automatiškai ir streso patirsite mažiau ir motyvacija liks ilgesnį laiko tarpą.

Sudėtingiausius Darbus Atlikite Dienos Pradžioje

Sunkiausius darbus atliktie pradžioje

Klasikinis patarimas:

Jeigu tik yra galimybė, visada atlikite sudėtingiausius ir daugiausiai laiko bei pastangų reikalaujančias užduotis dienos pradžioje.

Tai gali pasirodyti psichologiškai sunku, tačiau atlikus tai, likusi diena prabėgs itin greitai ir efektyviai.

Negana to, atliktus sudėtingus darbus dienos pradžioje, pajusite pasididžiavimo savimi jausmą, kuris turėtų sužadinti motyvaciją kitoms užduotims.

Likusią dienos dalį galėsite šiek tiek atsipalaiduoti bei nuimti įtampą ir skirti savo laiką mažiau reikšmingiems darbams, nuo kurių nebūsite išsękę dienos pabaigoje.

Apdovanokite Save

Gali skambėti kiek kvailai, tačiau, nustatykite sau apdovanojimus už atliktas užduotis.

Apdovanojimai gali būti itin paprasti:

Už atliktą sunkesnę užduoti leiskite sau išgerti kavos ir suvalgyti desertą. Taip pat galite paskirti ir kitus apdovanojimus pagal jūsų pomėgius.

Tarkime mūsų veikloje, kolegos už numatytus atliktus darbus – vakare sau skiria apdovanojimą – kelios serijos mėgstamo serialo su pica.

 Galite sakyti, kad čia visiška nesamonė, nes ir taip sau tai galite leisti. 

Taip, tiesa, bet kuomet tai ką sau leidžiate įprastai darbo metu – priskirsite apdovanojimams, padidinsite ir motyvacija.

Be to, jeigu tik galite sau leisti, nusistatykite mėnesius apdovanojimus, už pasiektus tikslus – naujas telefonas, apranga ir panašiai. Kiekvienam pagal poreikį.

Palikite Darbo Reikalus Už Durų

Nekalbėkite apie darbą

Vienas svarbiausių patarimų tiems, kurie nori išlaikyti motyvaciją darbui – palikite darbo reikalus už ofiso durų!

Žmonės dažnai praranda motyvacija darbui, nes ir po darbo laiko jie kalba apie darbą. Spėjame, kad daugumai iš jūsų tai yra pažįstamas jausmas, tiesa?

Patarimas:

 Stenkitės vengti bet kokių diskusijų tiek šeimos ir draugų rate apie kasdienius darbo įpročius ir problemas. 

Taip, kartais yra normalus pakalbėti su artimais žmonėmis, jeigu susiduriate su kokia problema darbe, tačiau, kaip ir minėjome bendrąsias temas – palikite nuošalyje.

Atminkite, tai tik darbas ir paskirtos užduotys. Jeigu neatlikote jų šiandien – atliksite kitą dieną (be jokios abejonės, būna ir išimčių).

Nusistatykite Tikslus

Jeigu norite ilgesniam laikotarpiui būti motyvuoti darbui, nusistatykite tikslus darbo aplinkoje.

Tikslai gali būti įvairūs:

Aukštesnė užimama pozicija, didesnis atlyginimas, daugiau komandiruočių ir t.t. Tikslų nusistatymas įprastai motyvuoja žmogų, tiesa tai gali trukti neilgai.

Tuomet kyla klausimas, o kas jeigu per nustatytą laiką nepasieksiu nustatytų tikslų? Motyvacija tik dar labiau sumažės, tiesa?

Nieko baisaus, mes net ir rekomenduojame apsibrėžti daug aukštesnius nei realius tikslus, kadangi tokiu būdu gausite geriausią rezultatą.

Pvz: užsibrėžkite, kad norite 100% atlyginimo pakėlimo po 9 mėn. Stenkitės pasiekti šį tikslą, tačiau jeigu po 9 mėn. jums darbdavys pasiūlys atlyginimo pakėlimą 50% tai nebus blogai taip pat.

Pažiūrėkite iš tos pusės, kad jus įvertino. Gal įmonė tiesiog negali sau leisti pakelti jums atlygio 100% ir atiduoda paskutinius pinigus už jūsų pastangas.

Paprastai kalbant, jeigu ne jūsų nustatytas tikslas, gal jūs ir nebūtumėte gavę šio pakėlimo.

Nustatomi tikslai įprastai įšeina į nauda visiems: jūs tampate produktyvesnis, o darbdavys mato jūsų produktyvumą – lieka tik sulaukti įvertinimo!

Baltai Pavydėkite Sekmės

Pavydėkite sėkmės

Pavydas – labai blogas dalykas, tiesa?

Ne visai, tiesa reikia jį pritaikyti savo naudai!

Pavydas darbo aplinkoje – padeda likti motyvuotam.

Susiraskite mintyse žmogų jūsų srityje, kuriam pavydite jo atliekamo darbo, pozicijos ar net atlyginimo. Tai gali būti jūsų kolega, draugas ar bet koks įžymus žmogus.

Šis metodas yra veiksmingas, kadangi kuomet žmogus pavydi (baltai), natūraliai jis galvoja, o kodėl aš taip negaliu. Atsiranda motyvacijos!

Ir tikrai jūs galite, nes kuomet atsiranda motyvacija pavyti tą žmogų ar net aplenkti – motyvacijos atsiranda daugiau nei reikia.

Veiksniai Kurie Motyvuoja Darbui

Be jokios abejonės – motyvacija darbui priklauso ir ne tik nuo jūsų, bet ir nuo darbdavio!

Štai keli geri pavyzdžiai, kaip darbdavys turėtų skatinti ir motyvuoti savo darbuotojus.

Lankstus Darbo Grafikas

Lankstus darbo grafikas

Jeigu esate darbdavys ir norite išlaikyti darbuotojus motyvuotus – patikėkite, vienas iš TOP pasirinkimų yra lankstus darbo grafikas.

Be jokios abejonės, tai priklauso nuo darbo srities ir sferos, tačiau, reikia suprasti ir tai, kad žmogus per dieną darbingai itin efektyvus yra 4-5 valandas (kalbame iš savo perspektyvos).

Jeigu norite, kad žmonės liktu efektyvus ir motyvuoti, leiskite jiems pasirinkti darbo valandas ir dirbti tuomet, kada jie jaučiasi galintys atnešti daugiau naudos.

Kūrybiškumas

Skatinkite kūribiškumą įmonėje, įtraukite darbuotojus į įmonės augimą ir tobulėjimą.

Kitaip tariant, duokite darbuotojams užduočių, kurios nebūtinai yra susijusios su jų tiesioginiu darbu ir pasitikėkite jais.

Kūrybiškumas ne tik skatina bendra įmonės augimą ir tobulėjimą, bet ir augina darbuotojų motyvaciją.

Google kompanija savo darbe būtent ir naudoja šį modelį.

„Kai žmonės jaučiasi labiau įsitraukę, jie būna laimingesni, labiau įsitraukę ir produktyvesni“.

Bendri Pomėgiai

Team Building

Atraskite tarp darbuotojų bendrų pomėgių. Kaip ir minėjome pradžioje, viena iš priežaščių, kodėl žmonės praranda motyvacija darbui, tai nesutarimas su kolegomis, nepasitikėjimas ir kt.

Bendri pomėgiai ir komandos auginimas (team building) didins darbuotojų motyvaciją.

Skirkite laiko pramogoms bendrai komandos narių veiklai ne tik po darbo, bet ir darbo metu. Sugalvokite įvairias pramogas ar papildomus iššūkius savo darbuotojams.

Patikėkite, tai yra itin svarbu!

Rūpestis

Negailėkite savo darbuotojams ir kolegoms gerų žodžių.

Rūpinkitės jais, auginktie juos kaip specialistus, siųskite į mokymus bei didinkite pasitikėjimą jais.

Tai vienas iš svarbiausių veiksnių siekiant, kad žmogus neprarastų motyvacijos darbe.

Paskutinis Patarimas Jeigu Nėra Motyvacijos Dirbti!

Jeigu jaučiate, kad motyvacija darbe visiškai dingo ir nei vienas iš mūsų patarimų jums nepadės – pasiimkite ilgesnių atostogų (bent mėnesiui), gali būti ir neapmokamos ir skirkite laiką poilsiui.

Jeigu norite išeiti iš darbo – pirmyn! Kartais, kad atsirastų motyvacija reikia tiesiog pakeisti aplinka bei gerai pailsėti.

TAČIAU SVARBU:

Elkitės protingai, pasitaupykite ir atsidėkite pinigų, kad išėjus iš darbo ir per kelis mėnesius neradus naujos darbovietės – turėtumėte iš ko pragyventi.

Svarbiausiai valdykite savo finansus atsakingai ir elkitės taip, kad būtumėt laimingi!

Kaip Motyvuoti Save?
Kviečiame skaitytojus pasidalinti kaip motyvuojate save kasdieninėms iššūkiams ir darbui!

Taip pat rekomenduojame perskaityti:

Augustas Daumantas

Autorius ir pagrindinis redaktorius turį įgijęs aukštąjį išsilavinimą Finansų srityje. Šiuo metu tinklaraščio autorius didžiąją laiko dalį autorius skiria asmeniniam elektroniniam verslui. Turinio autorius nėra investavimo ar finansų valdymo konsultantas/patarėjas.

Daugiau apie mus skaitykite čia.

guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright © 2024. All Rights Reserved. Kaip-uzsidirbti.lt